Запобігання домашньому насиллю

Закон України Про запобігання та протидію домашньому насильству

Указ президента Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства

Домашнє насильство – це протиправні дії, яким немає виправдання та про які не можна мовчати.
Ми зробили для вас підбірку стереотипів, які існують в суспільстві, і які потрібно спростовувати.
❌ Домашнє насильство існує лише у «неблагополучних» сім’ях
✅ Домашнє насильство немає ні соціальних, ні національних меж. Воно може трапитися будь з ким. Основою домашнього насильства є бажання контролю одного члена сім’ї над іншими.
❌ Домашні сварки, рукоприкладства і бійки характерні для неосвічених і бідних людей.
✅ У родинах із вищим рівнем достатку такі випадки трапляються рідше. Насильство в родині не обмежується визначеними групами населення. Це відбувається в усіх соціальних групах, незалежно від рівня доходів.
❌ Причиною насильства є алкоголь.
✅ Вживання алкоголю знижує здатність контролювати поведінку, але серед кривдників багато чоловіків, які не вживають алкоголь/психоактивні речовини. Деякі, пройшовши лікування від алкоголізму, продовжували бути агресивними і жорстокими щодо близької людини. Алкоголізм чи вживання алкогольних напоїв не може виправдати насильство.
❌ Насильство в родині – нове явище, породжене сучасними економічними і суспільними змінами, темпом життя та стресами.
✅ Звичай бити дружину так само старий, як і сам шлюб. У найдавніші часи, за свідченнями, які дійшли до нас, існував закон, який відкрито заохочував і санкціонував звичай бити дружину. Існування цих та інших міфів про проблему насильства в родині є додатковим тягарем для жінок, що зазнають насильства. Усе це – бар’єри на шляху до нормального життя.
❌ Треба почекати і все зміниться на краще. Буде добре, як колись.
✅ Жінки вірять, що насильство в сім’ї – це прикрий випадок, що чоловік зміниться, але на це потрібен час і треба дати йому «ще один шанс». Тим більше, що кривдник може вибачатися, дарувати подарунки та вкотре запевнювати в тому, що «це» більше не повториться. Але, на жаль, насильство відбувається знову і знову. Природа насильства циклічна. З часом ситуація лише погіршиться. Отже, без звернення жінки та її партнера по кваліфіковану допомогу розірвати цикл насильства дуже складно.
♻️ Звільнення від міфів – перший крок до покращення стосунків з партнером!
Якщо ви потребуєте консультації спеціаліста, телефонуйте на Національну «гарячу» лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 116 123 (з мобільного 📲) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного 📞) (Матеріали запозичені з сайту https://la-strada.org.ua/)
 

Алгоритм дій при потрапляння в ситуацію домашнього насилля


Покроковий план порятунку від домашнього насилля

План безпеки — це прості кроки, які можуть захистити вас у критичній ситуації. Читайте й надсилайте тим, кому може знадобитися

  1. Знайдіть безпечне місце та швидкий шлях виходу з будинку.
  2. Оберіть адреси для ночівлі в разі необхідності та продумайте швидкий маршрут до них.
  3. Розкажіть про свою ситуацію тим, кому довіряєте, завжди тримайте з ними контакт.
  4. Надійно сховайте документи, гроші, телефон, контакти, одяг і ліки для себе та дітей.
  5. Тримайте зібрану «тривожну» сумку з речами першої потреби.
  6. Не залишайте інформацію, яка допоможе кривднику знайти вас (конверти, записники, електронне листування тощо).
  7. Попередьте сусідів чи родичів про можливу небезпеку, домовтеся з ними про сигнал чи кодове слово.
  8. Пошукайте на сайті Розірви коло контакти служби допомоги у вашому місті або зверніться за консультацією на Національну гарячу лінію з протидії домашньому насильству — 116 123.
  9. Якщо є діти — вигадайте кодове слово й розкажіть їм, куди йти з дому в разі загострення конфлікту, навчіть не втручатися й не намагатися вас врятувати.